Haber

Avrupa Şampiyonu Yasemin Nakitoğlu, 1. Mangala Açık Dünya Kupası’nda başarılı oldu

Mangala oyununda Avrupa şampiyonu Yasemin Nakitoğlu, Romanya’da katıldığı 1. Mangala Açık Dünya Kupası’nda 2 üçüncülük ve 1 ikincilik elde etti.

Zihinsel Spor Oyunları Konfederasyonu’nun 12 yaşındaki lisanslı sporcusu Alıcıoğlu, Romanya’nın Köstence kentinde düzenlenen 1. Mangala Açık Dünya Kupası’nda mangala, 9 kumalak ve bestemşe kategorilerinde 2 üçüncülük ve bir ikincilik madalyası kazandı.

Başarılı sporcu Nakitoğlu, Avrupa şampiyonluğunun ardından Dünya Kupası’nda da madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Kazakistan’ın Almatı kentinde yapılacak Dünya Ortaokullar Arası Dokuz Kumalak Şampiyonası’nda hedefim mutlaka birinci olmak.” söz konusu.

Akıl Oyunları Konfederasyonu Amasya İl Temsilcisi ve Yasemin Alıcıoğlu’nun annesi Canan Alıcıoğlu da geleneksel Türk akıl oyunlarının yurt içinde yaygınlaşması için gönüllü hizmet verdiğini vurguladı.

Canan Nakitoğlu, “Yasemin başta olmak üzere diğer tüm oyuncularımla gurur duyuyorum. Bütün çocuklarım ellerinden geleni yapıyorlar. Yasemin’in şansı bu oyunlarla onlardan biraz daha erken tanışması ama eminim ki bu oyunlarla çok daha erken tanıştı. Amasya’dan, hatta Türkiye’den daha nice şampiyonlar var.” sözlerini kullandı.

Yasemin Nakitoğlu, 6 Mayıs’ta UNESCO ve Uluslararası Tatarlar Birliği ortaklığında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Uluslararası Mangala ve Bestemşe Turnuvası’nda Avrupa şampiyonu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu